"21. Yüzyıl’da Bilginin Bir Fazlası"

Gençlerimiz Ne Kadar Hazır ?

4.Endüstriyel Devrimle Değişen Dünyaya Gençlerimiz Ne kadar Hazır

Dünyanın en büyük taksi şirketi Uber’in hiç taksisi yok, ya da en büyük konaklama şirketi AirBNB’nin ne oteli, ne de otel personeli var. İş dünyasında ürünler, servisler, süreçler,  4. Endüstriyel bilişim devrimi ile yeniden tanımlanıyor. Bu yüzyıl diğerlerinden çok farklı yeteneklerin gerektiği bir yüzyıl, yetkinlik kavramının yeniden tanımlandığı bir çağdayız.

Dünya o kadar çabuk değişiyor ki, üniversite birinci sınıfta öğrendiğimiz bilgi, mezun olduğumuzda çöp oluyor artık. Bundan on yıl önce Sosyal Medya Statejisti diye bir mesleği hayal edemediğimiz gibi, 10 yıl sonra hangi mesleklerin olacağına hayal gücümüz yetmiyor. Önümüzdeki yıllarda popüler olması beklenen mesleklerden bir kaçı:

  • Veri Madenciliği
  • Yapay zeka uzmanlığı
  • Robotların yasal hakları uzmanlığı
  • 100 yaş üstü yaşlıların bakımı

Peki ya hiç bilmediklerimiz? O zaman acaba artık mesleki eğitim ne derece etkin? Belki sadece temel eğitim verilip uzmanlaşma bireysel mi sağlanacak? Mesela günümüzde yeni sözü geçen veri madenciliğini hangi okulda okudu uzmanlar? Kim biliyordu da öğretti?

Gençlerimizi bekleyen gelecek ile ilgili sorulacak o kadar çok soru var ki. Yetkinliğin tanımı değişti, artık bilgi yeterli değil. 4. Endüstriyel devrim ile yetkinlik; bilgi, davranış ve becerinin toplamı olarak tanımlanıyor.

Nedir bu yetkinlikler ve neden ihtiyaç duyuyor şirketler bunlara,  isterseniz elimizden geldiğince açıklamaya çalışalım?

1. Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme

Şirketler, yeni küresel ekonomide diğer şirketlerle rekabet edebilmek için; ürün, süreç ve hizmetlerinin sürekli olarak geliştirilmesi ile ilgili düşünen “bilgi çalışanlarına”  ihtiyaç duyuyorlar. Yöneticiler, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin özünün, “doğru soruları sorabilme” olduğunu söylüyorlar. Bir üst düzey yöneticinin de belirttiği gibi: “Dünün cevapları, bugünün sorunlarını çözmeyecek”.

2. İşbirliği Geliştirme ve Liderlik

Takım çalışması kavramını 20 yıl öncekinden çok farklı. Teknoloji sayesinde artık sanal takımlar kurulabiliyor. Dünyanın bir çok yerinden uzmanlar bir problemi çözmek için birlikte çözüm üretebiliyorlar. Aynı odada çalışmıyorlar, hatta aynı ofise bile gelmiyorlar. Fakat her hafta bir çok konferans görüşmeleri, görüntülü ya da sesli bağlantılar ya da internet üzerinden toplantılar yapılıyor.

Şirketler en büyük kaygılarının, özellikle yeni mezun gençlerdeki liderlik ve işbirliği yetkinliklerinin eksikliği olduğunu belirtiyorlar.

3. Değişime Uyum

Şirketlerin aradığı en önemli özelliklerden biri de “düşünen, esnek, değişime uyum sağlayan ve problemleri farklı yöntemler kullanarak çözebilen” çalışanlar. Şirket yapısı, iş süreçleri, ürünler sürekli değişiyor, çalışanların değişime adapte olmayı öğrenmeleri gerekli.

4. Etkili Sözlü ve Yazılı İletişim

Şirketler gençlerin, iletişim becerileri (yazılı iletişim, sözlü iletişim, sunum) konusuna ayrı önem veriyorlar. Fikirleri etkili şekilde karşıya aktarabilmek çok önemli. Üst düzey bir yöneticiyle konuşurken, sunumunuzun ilk 60 saniyesinde konuyu net bir şekilde anlatamazsanız, size soracağı ilk soru “Bu toplantıda ulaşmaya çalıştığımız amaç nedir?” olur.

5. Merak ve Hayal Gücü

“A Whole New Mind”ın yazarı Daniel Pink, refahın artmasıyla insanların daha özgün ürün ve hizmetleri talep ettiklerini söylüyor. “İşletmeler için, uygun fiyatlı ve yeterli düzeyde işlevsel bir ürün yaratmak artık yeterli değil. O ürün aynı zamanda güzel, özgün ve anlamlı da olmalı” Pink, gençlerin hayal gücü, yaratıcılık ve empati yeteneklerinin gelişmesinin, gelecekte rekabet avantajı kazanmaları açısından önemli bir rol oynayacağını belirtiyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Future of Jobs Report / İşlerin Geleceği Raporunda, “Değişim bizi beklemeyecek: şirketler, eğitimciler ve hükümetler hepsi yeni dünya düzeni için proaktif olması gerekli.” diye belirtmektedir.

Gençleri bu değişen kavramlara göre yeni dünya düzenine bilgilendirmek ve hazırlamak da bizlerin görevi sanırım.

Oya Aydınlık

Active Minds

Yönetici Ortak

 

Bir cevap yazın

İletişim