"21. Yüzyıl’da Bilginin Bir Fazlası"

Hoşçakal Matematik ve Dil Bilgisi Eğitimi. Merhaba Takım Çalışması ve İletişim Dersleri…

 

Hoşçakal Matematik ve Dil Bilgisi Eğitimi.

Merhaba Takım Çalışması ve İletişim Dersleri…

CV’nizi etkileyici not ortalamalarıyla doldurmak artık yeterli değil. İşverenler, adayların sahip oldukları yetenekleri anlamak için edinilen bilginin ötesine bakıyorlar.Matematik ve Dil Bilgisi gibi konulardaki bilişsel beceriler adayın yeterliliğini ölçmek için uzun zamandır kullanılıyor. Ancak, bir düşünce kuruluşu / think-tank olan Hamilton Project’in raporunda, bilişsel olmayan becerilerin işteki başarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ve gittikçe öneminin arttığını söylüyor.

Bilişsel olmayan beceriler “beşeri beceriler – soft skills” diye adlandırılmaktadır: ne kadar iyi iletişim kurabildiğiniz, başkalarıyla ne kadar iyi çalıştığınız, bir takımda ne kadar iyi liderlik yaptığınız ve kendinizi nasıl motive edeceğiniz gibi becerilerdir.

Hamilton Projesi raporuna göre, işe alım süreci yöneticilerinin yarıdan fazlası yeni mezunların detaylara dikkat etmediğini; yaklaşık üçte bir yönetici de, yeni üniversite mezunlarının veri analizi ve takım çalışması becerilerinden yoksun olduğunu belirtiyor.

Bazı şirketler mezun olunan okulları, not ortalamalarına artık dikkat etmeyerek  adayları değerlendirmek için kendi yöntemlerini kullanıyorlar. 2015 yılında küresel muhasebe firması Ernst & Young, işe alım sürecinde tamamen kendi değerlendirme programlarını ve aritmetik testleri kullanacaklarını bildirdi. “EY’de işyerini modernleştiriyor, geleneksel düşünceye meydan okuyor ve bir şeyler yapmanın yollarını arıyoruz. İşe alım sürecimizi dönüştürmek, yetenekli bireylere özgeçmişlerinden bağımsız olarak fırsatlar sunarak mesleğe daha fazla erişim sağlayacağız ”diyor şirket.

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun İşlerin Geleceği Raporu / Future of Jobs Report, duygusal zeka, yaratıcılık ve insan yönetiminin 2020’deki işler için gerekli olan en önemli becerilerden olacağını savunuyor. “Değişim bizi beklemeyecek: şirketlerin, eğitimciler ve hükümetlerin hepsi proaktif olmalı.” Rapor, şunları söylüyor: “Herkesin Dördüncü Endüstri Devrimden faydalanabilmek için yetenekli ve bu konularda eğitim gören insanlara ihtiyaç var”.

 

Kaynak: World Economic Forum Report, Alex Gray 16 Şubat 2017

https://www.weforum.org/agenda/2017/02/employers-are-going-soft-the-skills-companies-are-looking-for/

 

Bir cevap yazın

İletişim