"21. Yüzyıl’da Bilginin Bir Fazlası"

Neden liselerde assessment center uygulanmalı?

21.yy’da başarılı olmak için, gençlerin sahip olması gereken yetkinlikler nelerdir?

4. endüstriyel devrim, bilişim devrimi, ile artık iş dünyasının tanımları da değişiyor. Bu yüzyıl diğerlerinden çok farklı yeteneklerin gerektiği bir yüzyıl. Yetkinlik kavramının yeniden tanımlandığı bir çağdayız. Yetkinlik; bilgi, davranış ve becerinin toplamı olarak tanımlanıyor.

Dünyada işe alım süreçleri de bu bağlamda değişti, artık etkin bir CV ve mülakat da başarılı olmak yeterli değil, gençler “assessment center” diye adlandırdığımız bir süreçten geçerek işe alınıyorlar.

Üniversite ve meslek seçimi açısından 21 yy becerilerinin lise çağında öğrenilmesi çok önemli, öğrencinin özfarkındalık geliştirmesi, kendi yetkinliklerini tanıması hayatı boyunca atacağı en önemli adımlardan birtanesi. Bu tür işe alım yöntemlerinin de ölçmeye çalıştığı adayın yetkinlikleri ile işin ne kadar örtüştüğü. Dolayısıyla bu tür eğitimler üniversite ve meslek seçiminde en önemli kriterlerden ve lisede sürecinde atılması gereken adımlar.

Assessment Center birçok ulusal ve uluslararası şirkette kullanılan işe alım sürecinin karar verici son noktasıdır. Amaç bilgiden çok, 21.yy becerileri diye tanımlanan – işbirlikçi çalışma, liderlik, eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcılık, inovasyon, yaşam boyu öğrenme, özyönlendirme, kısa ve uzun vadeli hedeflere odaklanma –gibi yetenekleri değerlendirmektir.

Bizim Active Minds olarak, gerçek işe alım sürecinin bir örneği olarak gerçekleştirdiğimiz simülasyon sürecinde; her öğrenci kendisine verilen bilgilerde olan gerçek bir iş senaryosu üzerinde çalışır, şirketin genel müdürü olarak 5 dakikalık bireysel bir sunum yapar. Sunumunda sorunu tanımlar, kısa ve uzun vadeli çözümlerini açıklar. İkinci aşamada ise 5-6 öğrenci birlikte bir ekip olarak bir iş toplantısı simülasyonu yapar. Her biri başka bir görev üstlenir – marka yönetimi / insan kaynakları / teknoloji / satıs & pazarlama / operasyon – daha sonra kendilerine verilen roller uyarınca 45 dakika sorunu tartışıp ortak kararlar ve çözümler bulmaya çalışırlar. En son olarak da özfarkındalıklarını ölçmek amacıyla kendilerini ve grup çalışmasını nasıl bulduklarına dair kısa bir bireysel paylaşımda bulunurlar.

Bu şekilde hem güçlü yönlerini keşfederler, ne yaptıkları ve nasıl bir etki yarattıkları zaman kendilerini mutlu ve başarılı hissettiklerini anlayarak meslek seçimi açısından da önemli bir kritere sahip olurlar.

Oya Aydınlık

 

 

Bir cevap yazın

İletişim