"21. Yüzyıl’da Bilginin Bir Fazlası"

Nedir bu 21.yüzyıl becerileri dedikleri?

Nedir bu 21yy Becerileri Dedikleri

21.yy’da başarılı olmak için, gençlerin sahip olması gereken yetkinlikler nelerdir?

4.Endüstriyel devrim, bilişim devrimi, ile artık iş dünyasının tanımları da değişiyor. Bu yüzyıl diğerlerinden çok farklı yeteneklerin gerektiği bir yüzyıl. Yetkinlik kavramının yeniden tanımlandığı bir çağdayız. Yetkinlik; bilgi, davranış ve becerinin toplamı olarak tanımlanıyor. Bu becerilerin lise çağında öğrenilmesi çok önemli, hem öz farkındalık hem de meslek seçimi açısından.

Nedir bu yetkinlikler ve neden ihtiyaç duyuyor şirketler bunlara,  isterseniz elimizden geldiğince açıklamaya çalışalım:

  1. Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme:

Şirketler, yeni küresel ekonomide diğer şirketlerle rekabet edebilmek için; ürün, süreç ve hizmetlerinin sürekli olarak geliştirilmesi ile ilgili düşünen “bilgi çalışanlarına”  ihtiyaç duyuyorlar. Yöneticiler, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin özünün, “doğru soruları sorabilme” olduğunu söylüyorlar. Bir üst düzey yöneticinin de belirttiği gibi: “Dünün cevapları, bugünün sorunlarını çözmeyecek”

  1. İşbirliği Geliştirme ve Liderlik

Takım çalışması kavramını 20 yıl öncekinden çok farklı. Teknoloji sayesinde artık sanal takımlar kurulabiliyor. Dünyanın bir çok yerinden uzmanlar bir problemi çözmek için birlikte çalışabiliyor. Aynı odada çalışmıyorlar, hatta aynı ofise bile gelmiyorlar. Fakat her hafta bir çok konferans görüşmeleri, görüntülü ya da sesli bağlantılar ya da internet üzerinden toplantılar yapılıyor.

Şirketlerin en büyük kaygılarından biri özellikle yeni mezun gençlerdeki liderlik ve işbirliği yetkinliklerinin eksikliği olduğunu belirtiyor.

  1. Değişime Uyum

Şirketlerin aradığı en önemli özelliklerden biri de “düşünen, esnek, değişime uyum sağlayan ve problemleri farklı yöntemler kullanarak çözebilen” çalışanlar. Şirket yapısı, iş süreçleri, ürünler sürekli değişiyor.  Çalışanların değişime adapte olmayı öğrenmeleri gerekli; işin niteliği çok çabuk değişebilir, hatta gelecekte var bile olmayabilir. Bu nedenle değişime uyum ve öğrenme becerileri teknik becerilerden daha önemli.

Gençler ömür uzadığından dolayı, belki birkaç değişik kariyer yapacaklar, bu değişen kariyer süreçlerinden yetkinlikler bilgiden çok daha önemli.

  1. Etkili Sözlü ve Yazılı İletişim

Şirketler gençlerin, iletişim (yazılı iletişim, sözlü iletişim, sunum becerileri) konusuna ayrı bir önem veriyorlar. Fikirleri etkili bir şekilde karşıya aktarabilmek çok önemli. Üst düzey bir yöneticiyle konuşurken, sunumunuzun ilk 60 saniyesinde konuyu net bir şekilde anlatamazsanız, size soracağı ilk soru “Bu toplantıda ulaşmaya çalıştığımız nokta nedir?” olur. 

  1. Bilgiye Erişim ve Bilgiyi Analiz Etme

21.yy çalışanları, iş yaşamlarında her gün çok fazla miktarda bilgiyi yönetmek zorundalar. Bilgiye çok rahatlıkla erişebilirler, ancak bunu iyi bir süzgeçten geçiremezlerse, bu kadar bilgiyle doğru adımı atmaları mümkün değil.

  1. Merak ve Hayal Gücü

“A Whole New Mind”ın yazarı Daniel Pink, refahın artmasıyla insanların daha tek ve özgün ürün ve hizmetleri talep ettiklerini söylüyor. “İşletmeler için, uygun fiyatlı ve yeterli düzeyde işlevsel bir ürün yaratmak artık yeterli değil. O ürün aynı zamanda güzel, özgün ve anlamlı da olmalı” Pink, gençlerin hayal gücü, yaratıcılık ve empati yeteneklerinin gelişmesinin, ülkelerin gelecekte rekabet avantajı kazanmaları açısından önemli bir rol oynayacağını belirtiyor.

Oya Aydınlık

Bir cevap yazın

İletişim